تولید وپرورش آرتمیا و مشتقات آن برای اولین بار در کشور

امید هاشمی

آشنایی من با موجود مقاوم و ظریفی به نام آرتمیا یا گوشواره آبی، باعث ايجاد تحولي ژرف در زندگي‌ام شد. این تحول بر این مبنا شكل گرفت که می‌توان از بدترین امکانات و شرایط، با فکر و هدف روشن و البته با تلاش و پشتکار فراوان به يك دستاورد ارزشمند نايل شد.

آرتمیا موجود بسیار جالب و حیرت انگیزي است؛ موجودی بی دفاع ولی بسیار مقاوم است و در جایی زندگی می‌کند که هیچ‌گونه جانور دیگری توان زندگی در آن شرایط سخت را ندارد و در عين حال، بهترین غذای زنده برای دیگر موجودات آبزی است.

با توجه به نياز كشور به آرتميا و با در نظر گرفتن شرایط بد آب وهوایی مورد نیاز براي پرورش اين گونه، اينجانب طي مطالعات چند ساله و نيز با اتكا به سوابق موجود، از سال 91 تصمیم به احداث نخستين دهکده مجتمع تولید و فرآوری آرتمیا درکشور گرفتم.

در اين سخنرانی می‌خواهم شما را با موجودی آشنا کنم که اگر به هر دلیلی وارد كشور نشود، ویا به‌صورت آلوده وارد شود، صنعت هزاران میلیاردی میگو، ماهیان دریایی، ماهیان خاویار و ماهیان زینتی به طور کلي تعطیل خواهد شد. اگر بخواهيم اهمیت این موجود را توضیح دهيم، باید نياز اين صنايع به این موجود را به‌مثابه نیاز پالایشگاه‌ها به نفت بدانيم: در صورتی‌که نفت به اتمام برسد و به هر دلیلی استخراج نشود، کلیه پالایشگاه‌ها به تعطیلی کشانده خواهد شد.