درس‌ها و تجربه‌هايي در توسعه توانمندي‌هاي ملي در حوزه سيستم‌هاي پيشرفته ارتباطي

محمدرضا پاكروانسيستم‌هاي مخابراتي در سال‌هاي اخير، شاهد توسعه روز افزوني بوده و اهميت آن در زندگي بشر رو به افزايش است. بخش مهمي از فعاليت‌هاي روزانه ما از قبيل مکالمات تلفني و موبايل، دسترسي به اطلاعات از طريق اينترنت، تعاملات تجاري و تبادل اطلاعات از طريق شبکه‌هاي اجتماعي با بهره‌برداري از سيستم‌ها و شبکه‌هاي مخابراتي امکان‌پذير مي‌شود. در اين ميان، سيستم‌هاي مخابرات نوري، نقشي مهم و حياتي در افزايش سرعت، بهبود کيفيت و کاهش قيمت ارتباطات دارد. با تلاش مستمر مديران و کارشناسان خبره ايراني، پيشرفت‌هاي قابل توجهي در عرصه ملي در اين حوزه به دست آمده است.

سيستم‌هاي مخابرات نوري، زيرساخت اصلي ارتباطات پر سرعت را تشکيل مي‌دهد و تقريباً همه شبکه‌هاي مخابراتي مدرن در دنياي امروز با اتکا به فناوري‌هاي مخابرات نوري طراحي و پياده‌سازي مي‌شود. اين در حالي است كه فناوري‌هاي به کار رفته در اين سيستم‌ها در زمره پيچيده‌ترين و مهم‌ترين فناوري‌هاي مطرح در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات محسوب مي‌شود. از اين‌رو، توسعه فناوري‌هاي پيشرفته ارتباطات نوري در ايران، يکي از زمينه‌هاي مهم توسعه توانمندي ملي محسوب مي‌شود.

به لطف الاهي و تلاش مستمر مديران و کارشناسان خبره، پيشرفت‌هاي قابل توجهي در اين حوزه به دست آمده است و اكنون کشور ما بخشي از نيازمندي‌هاي مهم و حياتي خود را با تکيه بر توانمندي‌هاي داخلي تأمين مي‌كند. اما اين همه به‌سادگي حاصل نشده و راه رسيدن به اين توانمندي‌ها و موفقيت‌ها از فراز و نشيب‌هاي فراواني گذشته است. ارائه بخشي از درس‌ها و تجارب كسب‌شده در اين مسير، مي‌تواند براي فعالان ديگري که گام در راه توسعه فناوري‌هاي پيشرفته ملي مي‌گذارند مفيد باشد. در اين سخنراني، بخشي از تجربه‌ها و بخشي از درس‌ها و نکات مهمي که در جريان اين فعاليت‌ها حاصل شده، مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.